Thursday, December 31, 2020
Tuesday, December 29, 2020
Monday, December 28, 2020
!! Как да намеря собственика на имот?
Как ми служи имотният регистър?
Как мога да направя проверка в имотния регистър?
Регистрите на вписаните актове са публични и всеки може да отиде до Службата по вписванията към районния съд и да получи информация. Например, ако имам желание да закупя недвижим имот, следва да проверя главно три неща:
- Дали продавачът е собственик на имота;
- Ако е собственик на имота, дали е единственият собственик. Възможно е имотът да се намира в режим на съпружеска имуществена общност или друг вид съсобственост. Това е важно е, тъй като, когато имотът е съсобственост, той не може да се прехвърли без участието на всички съсобственици;
- Дали върху имота има тежести. Принципно тяхното наличие не е проблем, стига като купувач да знам за тях. Възможно е кредитът към ипотекирания имот, който се каня да закупя, да е изплатен, но тежестта (в случая ипотека) да не е заличена от регистъра към момента на проверката.
За да съм сигурен в справката, трябва да направя проверка и по партидата на новия собственик, и по партидата на имота. Важно е вписването по партидата на името на собственика, а не вписването по партидата на имота. Например, когато реша да продам апартамента си, трябва да отида в Службата по вписванията, където ще се открие партида на моя име и на името на купувача. Заедно с това ще се създаде и партида на целия имот, където се вписват всички негови собственици, тежести и т.н.
Проверката може да е под различна форма:
- Устна справка
- Писмена справка
Устна справка може да се даде по устно или писмено заявление от всяко лице, което поиска, и в негово присъствие, ако пожелае. Когато поискам устна справка, следва да предоставя информация за трите имена и ЕГН на собственика на имота.
Писмените справки могат да се издават под различни форми. Мога да поискам издаване на удостоверение за лице, недвижим имот, както и удостоверение за даден период от време, в което ще се включват вписванията, отбелязванията и заличаванията на това лице или имот за посоченото време. Например, мога да поискам такъв вид справка, когато реша да продавам имот и искам да докажа на купувача, че този имот не е ипотекиран.
Освен удостоверения мога да поискам издаване на преписи (копия) и извлечения. Важно да знам е, че заверени преписи (копия) или извлечения могат да се издават само на определени лица. Това са страните, заедно с техните правоприемници и праводатели, представители по закон или упълномощени изрично с нотариално заверено пълномощно или техни адвокати. Друга група лица, на които могат да бъдат издавани са нотариусите и техните служители, адвокати, които са вписани към адвокатска колегия, частни съдебни изпълнители, органи на съда, прокуратурата и следствието., а не на всички граждани. За да е действителен този препис или извлечение, трябва да е заверен от служителя и подписан от съдията по вписванията.
Когато не отговарям на изискванията, за да получа заверен препис или извлечение, мога да поискам издаването на незаверени такива.
За да получа такива справки, трябва да подам писмена молба до съдията по вписванията, като приложа документ за платена държавна такса.
Отделно мога да направя справка в имотния регистър и чрез интернет системата. За да използвам системата, трябва да се регистрирам, както и да предплатя за услугите, които ще използвам.
Как да намеря собственика на една земя ?
Отиваш в кадастъра,казваш горе долу адреса, посочваш имота на монитора и ти казват кой е собственика! Аз така правя!
Как ще го издириш тоя собственик вече е твой проблем!
Справка за имот се прави в общините с молба. За София цената беше 10 лв. и може , освен в общината да се прави и в ГИС - София. По закон нямат право да откажат информацията. В справката пише : собственика / собствениците / , правото на собственост, номерата на имота / пл.№, кв.. местонахождение /, не се дават ЕГН, адрес и номера на документа за собственост. !!! Информацията се дава по разписните книги и имотът може да има много невписани наследници или да е продаден няколко пъти след вписването. В повечето случаи информацията от разписните книги е стара и неактуална.
ако е в София няма да е много трудно. Влизаш в цифровия кадастър, намираш парцела и търсиш после кой е собственика. Ако е извън столицата ще е по-трудно но не и невъзможно.
Ако парцела е в София, представете се и си подайте изискванията на e-mail iciltd@gmx.net, за да Ви решим проблема...
След като е изоставено от 10 години - настани се там и веднага намери трима свидетели, които могат да декларират пред нотаруус, че ти си се грижил за това мчсто повече от 10 години и ще ти бъде издаден документ за собственост - без да вдигаш много шум сред съседите. разбира се. Така се прави , с голям успех в България.
Но - сериозно: потърси помощта на нотариус - кажи,че си клиент и искаш да го закупиш. Да ти съдейства,
Иначе - няма откъде да получиш информация - по закона за личните данни, не дават никъде, Друг вариант е да потърсиш съседите - в техния нотариален акт задължително трябва да пише кои са им съседи.
Успех.
А, провери и в общината - под предлог запитване дали това място не е общинско, и ако не е- на кого е.
Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-07-06 15:59 от general.